Orjinal Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

01 Ağustos 2022
Orjinal Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

Tasarımcı güneş gözlükleri size birkaç yüz dolardan birkaç bin dolara kadar her şeyi geri getirebilir. Chopard'dan dünyanın en pahalı sunnileri elmas ve altınla süslenmiş, bir ev kadar pahalı!

Gözlük piyasası büyük bir sektördür, dolayısıyla ucuz güneş gözlüğü kopyalarının piyasayı doldurması şaşırtıcı değildir (bilgi uyarısı: Ray-Ban tonları en çok kopyalananlardır). 2019'un başlarında, bir OECD raporu, sahte ve korsan mal ticaretinin şu anda küresel ticaretin %3,3'ünü oluşturduğunu tespit etti.

Bazı taklitleri bir mil öteden fark etmek kolay olsa da, taklitler giderek daha karmaşık hale geliyor. Endüstri dilinde, 'kafa karıştırıcı derecede benzerler'. Öyleyse, gerçek bir tasarımcı çifti için pazardaysanız, güneş gözlüklerinin sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız? 

Güneş gözlüğünün orjinal olup olmadığını anlamak için dikkat edilmesi gerekenler var. İşte gerçek ve sahte tasarım güneş gözlükleri arasındaki farkı bulmanın bazı kolay yolları:

  • Gözlük kutusu,

  • Kılıfı,

  • Gözlük camları,

  • Çerçeveler,

  • Sahte Logolar (markalaşma),

  • Sağlam olmayan menteşeler,

  • Gözlüğün fiyatlandırması ve diğer tüm detaylar.

1)  Kutu

Perakende kutusunda tasarımcı logosunu veya adını arayın. Genellikle üretici bilgilerini ve bir barkodu (veya seri kodu) da bulacaksınız. Bunları ekteki broşürdeki ve güneş gözlüğü çerçevesindeki ayrıntılarla iki kez kontrol edin. Güneş gözlüklerinin kollarında model numarası, renk, lens ve çerçeve boyutu ölçümleri ve üretim ülkesi belirtilmelidir.

2)  Kılıf

Güneş gözlüklerinizin hangi kasanın içinde olması gerektiğine dair iyi bir fikir edinmek için üreticinin web sitesine bakın. Gerçek Oakley güneş gözlükleri, genellikle bir logolu, birinci sınıf kaliteli bir sert çanta veya yumuşak bir çanta içinde gelir. Gerçek Prada güneş gözlükleri siyah mikrofiber bez ve mükemmel ortalanmış Prada logosu ile satılmaktadır. Harfler belirgin, eşit aralıklı ve düzdür.

3)  Camlar

Tasarımcı renk tonlarındaki lensler üstün kalitede olmalıdır. Ne satın aldığınızı bilin. Örneğin klasik Ray-Ban tasarımları camdan yapılmıştır. Ray-Ban pazarındaysanız, camdan yapılmış gibi görünüp görünmediklerini görmek için lenslere dikkatlice dokunabilirsiniz. 

4)  Çerçeveler

Güneş gözlüklerinin sahte olup olmadığını anlamanın bir başka harika yolu da çerçeveleri incelemek ve ağırlığı kontrol etmektir. Sahte Ray-Ban'lar, gerçek olanlardan daha hafif hissettirebilir. Öte yandan, sahte paslanmaz çelik versiyonlar gerçek olanlardan daha ağır gelebilir. Birinci sınıf malzemeden yapılmış orijinal çerçeveler giyildiğinde dengeli ve rahat hissettirmelidir. Herhangi bir çizik veya kusurları olmamalıdır. Luxottica, simetrik olduklarından emin olmak için çerçevelerine üstten bakmanızı önerir.

5)  Markalaşma (Logolar)

Çoğu kaliteli marka, lenslere genellikle şirket adını veya markanın baş harflerini kazır. Bunları tırnaklarınızla kazımayı deneyin. Kolayca çıkıyorsa, sahtedir. Hiç logo yok, aynı zamanda sahte. Bir fırça ile çizilmiş markalı çıkartmalara, etiketlere ve hatta logolara dikkat edin. Belirli bir markadan zaten güneş gözlüğü satın aldıysanız, ne arayacağınızı bilmelisiniz. Oakley logosu, çerçeveye gömülü yükseltilmiş bir "O" iken, orijinal Ray-Ban'ların bir merceğe net bir şekilde kazınmış bir "RB" ve diğer mercek üzerinde beyaz "Ray-Ban" vardır.

6)  Menteşeler

Gerçek tasarımcı güneş gözlükleri zahmetsizce açılıp kapanmalıdır. Başka bir deyişle, çok sıkı veya sarkık değil. Menteşeler sağlam olmalı ve kaliteli döküme sahip olmalıdır. Bir örnek olarak, sahte Louis Vuitton sunnies en kaliteli tek bağlantı vidaları ile üretilir. Zayıf yapıları nedeniyle, menteşeler açılırken veya kapanırken doğru hissetmiyor.

7)  Fiyatlandırma

Güneş gözlüklerindeki fiyat etiketi, gerçek ve sahte modeller arasındaki farkı belirlemenin oldukça etkili bir yoluydu. Taklit ürünlerin çok fazla indirime tabi tutulabileceği veya inanılmaz düşük fiyatlarla satılabileceği doğrudur. Bu durumlarda, gerçek olamayacak kadar iyiyse, çoğu zaman öyledir. Ancak bu günlerde, sahte güneş gözlükleri o kadar otantik görünüyor ki, beklenenden daha yüksek fiyatlara da getirebiliyorlar. Bu nedenle, yalnızca fiyat talep ederek herhangi bir karar vermeyin.

Bu 8 adım, gerçek veya sahte bir güneş gözlüğü arasındaki farkı belirlemenize yardımcı olacak genel bir kılavuzdur. Ancak şüpheye düştüğünüzde, doğrudan saygın veya yasal bir satıcıdan satın alın. Çevrimiçi web sitesi incelemelerini kontrol edin ve bir orijinallik sertifikası ve garanti aldığınızdan emin olun. 

8)  Detaylara dikkat 

Tasarımcı güneş gözlüklerine çok daha fazla para ödüyorsanız, kesinlikle güneş gözlüklerinin sahte olup olmadığını nasıl anlayacağınızı bildiğinizden emin olmak istersiniz. Malzemelerden kaplamalara ve ağırlığa kadar her şey kaliteyi söylemeli. Satın almadan önce bakma ve deneme şansınız varsa, ödevinizi yapın ve potansiyel satın alımınızın gerçek anlaşma olup olmadığı konusunda içgüdülerinize güvenin. Bir şey ucuza yapılırsa, genellikle söyleyebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.