x
Güneş Gözlüğü Temizliği Nasıl Olmalıdır?
27.03.2023

Güneş Gözlüğü Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Güneş Gözlüğü Neden Temizlenir?

Özellikle yaz aylarında kullanımı sıkça tercih edilen güneş gözlükleri, güneşin ışınlarına karşı gözü koruyan en önemli araçlardan biridir. Güneşin en çok etkili olduğu öğlen vakti dışarıda rahatça dolaşmak için ya da sahilde rahatça güneşlenmek için güneş gözlüklerine ihtiyaç duyulur. Kalitesine göre fiyatı da değişen güneş gözlüklerini kullanmak önemli olduğu gibi kullanımı sırasında da görme kalitemizin güzel olabilmesi için güneş gözlüğü temizliğine de önem vermeliyiz. Bu sayede özen gösterdiğiniz güneş gözlüklerinizi uzun vadede kullanabilirsiniz. Güneş gözlüğü nasıl temizlenir derseniz aslında bu işlem çok basit gibi görünse de uzun yıllar güneş gözlüğünüzü kullanmak istiyorsanız onların temizliğine önem ve özen göstermeniz önemlidir. Bunun için doğru temizleme yöntemlerini uygulamak uzun vadede size avantaj sağlayacaktır. Güneş gözlüğünde zamanla oluşan lekeler ya da toz birikimleri görme kalitesini oldukça etkiler. Bu nedenle güneş gözlüklerinizi belirli aralıklar ile temizlemeniz önemlidir. Temiz camlar ile etrafa bakındığınızda görme kalitenizin arttığını rahatlıkla fark edebilirsiniz. Güneş gözlüğünüzü temizlemek için çeşme altında yıkadıktan sonra kurulayabilir ya da güvendiğiniz bir satış noktasından gözlük temizleme spreylerinden satın alıp bu spreyler ile temizliğini yapabilirsiniz. Ancak kalitesinden emin olmadıınız gözlük temizleme spreyleri güneş gözlüğünüzün camlarının çizilmesine neden olacaktır. Bu konuda dikkatli olmanızda fayda var. Özensizce temizlemeye çalıştığınız camlar çizilecektir. Çizikler eğer ki derin ise ilgili firma size camlarınızın değişiminin gerektiğini söyleyebilir. Eğer ki hafif ve ince çizikler ise profesyonel yardımlar ile gözlüğünüz eski haline gelebilir ve kullanımına devam edebilirsiniz. güneş gözlüğü 

Güneş Gözlüğü Nasıl Temizlenir?

 

Güneş gözlüğü nasıl temizlenir konusu özen isteyen bir konudur. Güneş gözlüğü temizliğinde hırka, bez, gazete kağıdı, kazak, t-shirt, alkollü hazır ıslak mendiller veya kağıt mendille temizlenmeye çalışılıp kolaya kaçılmaya çalışılıyor. Fakat bu yöntemler güneş gözlük camlarınızın çizilmesinden başka bir işe yaramaz. Özellikle kağıt mendillerin yapısı gereği çok sert olduğundan gözlük camındaki kiri temizlemek yerine daha çok yayıp çizikler oluşumuna neden olacağından dolayı asla tercih edilmemelidir. Çünkü oluşturduğu ince çizikler nedeniyle görme kaliteniz kötü etkilenecektir. Bu yöntemler yerine özel hazırlanmış gözlük camına zarar vermeyecek yumuşak dokulu gözlük temizleme bezlerini kullanabilirsiniz. Bu yumuşak bezlerinde hem yumuşak dokuda olması hem de suyu emici özelliğinin bulunmasına dikkat göstermelisiniz. Bu bezler kullanımı sonrasında kirleneceğinden suyun altında deterjan ya da sabun kullanmayarak kolayca temizleyebilirsiniz. Kuruduktan sonra eski dokusuna tekrar kavuşacaktır. Güneş gözlüğünüzü temizlerken güvendiğiniz satıcılardan gözlük temizleme spreylerini satın alabilirsiniz. Bu ürünü kullanmanız oldukça pratik olabilir. Bunun yanında diğer bir pratik uygulama ise musluktan akan suyun altında yıkamanız olacaktır. Gözlük camlarınızda biriken toz ve kirleri direkt olarak bezle temizlemeniz gözlük camlarında hafif ve ince çiziklere yol açabilme olasılığından dolayı güneş gözlüğünüzü musluktan akan suyun altında narince ovalayarak temizleyebilirsiniz. Ardından yumuşak dokulu gözlük temizleme beziniz ile hem kolayca kurulayabilir hem de temizlemiş olursunuz. Tüm bu işlemler sırasında gözlüğünüzü tutuş biçimizde önemlidir. Gözlüğünüzün sapından veya başka bir kenarından tutmak yerine gözlüğünüzün köprü denilen kısmından tutmanız gereklidir. Buna ek olarak da gözlüğünüzü yıkarken ya da spreyle temizlerken camlara çok fazla bastırmamanız önemlidir. Aksi takdirde cam yerinden çıkabilir ya da kırılabilir. Güneş gözlüğünüzü musluk suyu ile yıkadıktan ve kuruladıktan sonra cam üzerinde halen lekeler gözlemlerseniz bu musluk suyunun kireçli yapısından kaynaklıdır. Böyle bir durumda musluk suyu yerine içme suyunu tercih edebilirsiniz. Eğer ki burun padleri kullanıyorsanız zamanla bu padler ter ve kirden dolayı yeşil renge dönüşebilir. Böyle durumlar da sık sık padlerin temizliğini yapabilir ya da gözlükçünüzden yenisi ile değişimini talep edebilirsiniz.

 

kadın güneş gözlüğü

Güneş Gözlüğünü Nasıl Koruyabilirim?


Gözlük camları çok hassas dokuda oldukları için çizilmeleri oldukça çabuk ve basittir. Bu nedenle gözlüklerinizi kullanırken işiniz bittiğinde güneş gözlüğü kabına mutlaka koymanız önemlidir. Bir diğer nokta ise güneş gözlükleri genellikle plastik ve metal çerçevelerden yapılmaktadır. Metal çerçevelerden tercih ettiğinizde temizleme esnasında eğer suyun altında temizleme yöntemini kullanırsanız daha sonrasında gözlüğünüzü çok iyi kurulamanız gerekmektedir. Bu işlem sonucunda gözlüklerinizi daha uzun vadede rahatça kullanabilirsiniz. Güneş gözlüğünüzü kutuya koyacağınız zaman özenle katlayarak kutusuna koymalısınız. Kutuya koymadaki bir diğer önemli nokta da yumuşak dokulu mikrofiber gözlük temizleme bezine sarmış olmanızdır. Kutuyu çantanıza koyduğunuzda siz hareket ederken kutuda sarsılacağından dolayı camlarda hafif çizilmeler gözlemlenebilir. Bunun önüne geçmek adına bu detay önemlidir. Ayrıca bazı insanlar kolaylık olsun diye dışarıdayken karanlık ortama girdiğinde güneş gözlüklerini kabına koymak yerine kafalarına takmayı tercih etmektedirler. Bu yöntem güneş gözlüğünüzün genişlemesine neden olacaktır ve daha sonra ki kullanımlarınızda rahatça gözlüğü kullanmanızı önleyecek ve yüzünüzden düşmesine neden olacaktır. Gözlüklerinizi el bagajları ya da bavullara koyacağınız durumlarında ise mutlaka kılıfında olmalı ya da sert gözlük kaplarına koymalısınız. Bavulda bulunacağı zamanda ise üzerine ağırlık gelmemesine dikkat etmelisiniz. Darbe alan ya da üzerine baskı uygulanan güneş gözlüklerinin dengesi bozulacağından dolayı görüş problemleri yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda gözlüğünüzün eğilip eğilmediğini anlamak için masa, sehpa gibi düz bir zemin üzerine koyarak kulak kısımlarının eşit olup olmadığına bakabilirsiniz. Şayet saplardan biri zemine temas etmiyor havada kalıyorsa gözlük darbe almış ve eğilmiş demektir. Eğer ki bu konumdayken gözlük halkalarına yukarıdan bakıdığında halkalardan biri içeri doğru bir konumda ise gözlüğünüz köprü kısmından eğilmiştir demektir. Böyle durumlarda profesyonel destek için optisyene başvurmanız gerekebilir. Ayar bozuklukları, gevşemeleri ya da eğrilikleri uzmanı dışında birinin yapması gözlüğe zarar verebilir. Bu tür sorunlar için gözlükçülerde bulunan özel ekipmanlar ve çeşitli cihazlar bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından yaşanan bu tür problemler en kısa sürede çözüme kavuşturularak sizlere süreden avantaj sağlayabilir.

Blog Son Eklenenler
Belalı Baş Ağrıları Yaratan Astigmat Nedir?
Astigmatizm , gözün kornea veya merceğinin düzensiz bir şekilde kavisli olması durumunu ifade eden bir göz bozukluğudur. Bu yazımızda sizlere Astigmat hakkında soruların soruları ve cevaplarını derledik. Daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz. 
Mavi Işık Filtreli Gözlük Zararları
Mavi Işık Filtreli Gözlük; bilgisayar, telefon, televizyon gibi uzun süreli kullanımda göze yansıyan mavi ışığın kırılma oranını arttırarak, oluşabilecek sağlık problemlerini ve göz yorgunluğunu azaltarak sağladığı uyku süresini arttırma gibi pek çok etkiye sahiptir.
Sevgililer Gününde Erkek Sevgiliye Hediye Fikirleri
Sevgilier Günü yaklaştığında bir çoğumuzu "ne hediye alsam?" telaşı sarar. Bu durumlarda alınabilecek hediyeleri yazımızda sizler için derledik. Sevgilier gününde alınabilecek hediyeler konusunda fikir almak için yazımızı okuyabilirsizin.
Kadınlara 14 Şubat Hediye Önerileri
Kadınlara 14 Şubat Hediye Önerileri nelerdir? En yaratıcı ve karşınızdaki kişiyi mutlu edebilecek hediyelerden bazılarını nelerdir? 14 Şubatta Kadınlara verilebilecek bazı hediye önerilerini sizler için yazımızda derledik. 
Miyop Nedir? Miyop Belirtileri Nelerdir?
Miyop ile alakalı bu yazımızda; miyop nedir, miyop belirtileri, miyop neden artmakta, miyop tedavisi gibi sıkça sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.
Yılbaşında Güneş Gözlüğü Hediye Alınır mı?
Yılbaşı, her senenin son günü kutlanan ve yeni bir yıla “merhaba” dediğimiz özel bir gün olarak tanımlanabilir. Herkese göre bu tanım kısmen değişse de birçok kişi için pozitif bir güne işaret eder.
Sahne Işıklarına Maruz Kalanlar İçin Gözlük Önerileri
Sahne ışıkları altında çalışan sanatçılar, performans sergileyen aktörler, makyözler, ressamlar veya konser organizatörleri gibi kişiler, yoğun ışıkla dolu bir ortamın içinde uzun süre vakit geçirirler.
Öğrenciler İçin Dinlendirici Gözlük Kullanmanın Faydası Var mı?
Öğrencilere ihtiyaç duyduklarında   dinlendirici gözlük   önerilebilir. Dinlendirici gözlükler hakkında bilgi araştırıyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.