x
2023 Yılında Gözlük Reçeteleri Kaç Gün Geçerlidir?
29.03.2023

2023 Yılında Gözlük Reçeteleri Kaç Gün Geçerlidir?

Gözlük reçetesi, göz hastalıkları uzmanlarının hastaları muayene ettikten sonra göz rahatsızlıklarına ve göz derecelerine göre düzenlediği bir reçetedir. Gözlük reçetelerini pek çok insan doğru şekilde okuyup her bölmede yer alan sayıların ne anlama geldiğini anlamakta zorlanabilir. Bu reçetelerde OS ve OD olarak ayrı iki bölüm bulunmaktadır. Bir gözlük reçetesinde Os bölümünün açılımı sol gözü belirten Oculus Sinister’ın kısaltılmış halidir. Od kısmı ise Oculus Dexter yani sağ gözü ifade eden kısmın kısaltılmış halidir. Her iki bölüm altında da SPH, CYL ve AXIS kısımları yer almaktadır. SPH, küresel düzeltmenin kısaltması olup tüm gözü etkileyen görmeyi düzeltmek için gereken lens gücünü ifade etmektedir. Bu listelenen sayılar arasında ilk sırada yer alan sayıdır. CYL ise silindirik düzeltmenin kısaltılmış halidir. CYL sadece astigmatı olan göz hastalarının reçetelerinde yer almaktadır. Ve listelenen sayılar arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bunların yanında artı ve eksi işaretlerinin tanımı da farklılık göstermektedir. Artı işareti, +1.00 gibi pozitif sayılarda ileri görüşü düzeltmek için gözlükte yer alan merceğin ne kadar güçlü olması gerektiğini belirtir. İleri görüş demek bir kişinin uzaktaki şeyleri net ya da nete yakın görüp yakınında bulunan nesneleri bulanık olarak görmesini tanımlamaktadır. Bu göz hastalığına hipermetrop adı verilmiştir. Eksi işaretinin tanımı ise -1.00 gibi negatif sayılarda geri görüşlülüğü düzeltmek adına gözlükte yer alacak gerekli lens gücünü göstermektedir. Uzağı görememe bir kişinin yakınını net şekilde ya da nete yakın görüp uzağı bulanık olarak görmesidir. Bu göz hastalığına miyop adı verilmektedir. Bunların dışında gözlük reçetelerinde hastanın yaşı, adı, soyadı ve veriliş tarihi de yer almaktadır. En son olarak da doktorun imzası yer alır. 2023 yılı itibaren gözlük reçeteleri kaç gün geçerli olduğu merak konusu olmuştur. Gözlük reçeteleri dört iş günü boyunca geçerli olmaktadır. Yani reçete alındığı günden itibaren dört iş günü içerisinde gözlük camlarını güvendiğiniz gözlükçülerden satın alabilirsiniz. Özel ya da devlet hastahanelerinden SGK bağlantılı olarak alınan tüm gözlük reçeteleri dört iş günü itibariyle geçerliliğini korumaktadır. Göz hastalıkları uzmanından gözlük reçetesini alanlar gözlük satışı yapan ilgili firmalardan gözlüklerini satın alabilirler.

lens ve gözlük reçeteleri geçerlilik süresi

2023 Yılında Lens Reçeteleri Kaç Gün Geçerlidir?

Göz kusurlarında gözün kırma kusurunu düzeltmek amaçlı gözlüklere alternatif olarak üretilen gözün korneasının ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens adı verilmektedir. Kontakt lensler, tedavi amacının yanında kozmetik amaçlı da kullanılmaktadır. Kontakt lensler, gözün korneasına takılan bir çeşit protezlerdir. Kontakt lens kullanmak isteyenler kendi kafasına göre gidip satın alamazlar. Bu şekilde kullanımı göz kusurlarına hatta daha ileri boyutta görme kaybına bile neden olabilir. Bu nedenle kontakt lens kullanmak isteyenler mutlaka göz doktoru tarafından iyi bir şekilde muayene olmalıdırlar. Göze en uygun lense doktor ve hastanın arasındaki görüşmeden sonra karar verilir. Yapılan görüşmeler ve muayene sonucunda gözün lense uygun olup olmadığı anlaşılır. Lens kullanımına başlamak için bir adaptasyon sağlamak oldukça önemlidir. İlk kullanımda lensi uzun süre gözde takılı tutmak kızarıklığa, kaşıntıya ya da göz batmasına neden olabilir. Günden güne lensin gözde durma süresini uzatmak bu adaptasyonu sağlamak için önemli bir adımdır. Bu adaptasyon süresi yumuşak yapılı lensler için 3 ya da 4 gün olurken sert lensler için 2 ya da 4 haftayı bulabilir. Bu süre boyunca gözde kızarıklık, göz kırpıştırma, ışık hassasiyeti, kaşıntı ya da sulanma gözlemlenirse herhangi bir müdahele edilmeden mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır. Lens kullanımında da bazı dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bunlardan biri lens kullanım süresine dikkat etmemiz gereklidir. Marka ve kullanım amacına göre farklılık gösteren lenslerde günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak tercihe sunulmaktadır. Denize, havuza ya da duşa girerken lensinizi mutlaka çıkartmalısınız. Bu durumlarda çıkartmayı unutursanız mikrop kapma olasılığınız çok yüksektir. Bir diğer konu ise makyaj yapımı ve temizleme sırasında lenslere dikkat etmektir. Özellikle de göz makyajınızı temizlerken lensinizi çıkartmayı unutmayın. Çünkü alerji ya da ağır enfeksiyonlar gözlemlenebilir. Lens bakım ürünlerinden olan solüsyona önem göstermek son derece önemlidir. Solüsyonların enfeksiyon önleyici özelliği olup lensleri maksimum düzeyde dezenfekte etmiş olurlar. Lenslerinizi takıp çıkartırken ise ellerinizin temizliğine önem göstermelisiniz. Elleriniz kirli olduğunda ve lensinize bu şekilde temas ettiğinizde bu kirler gözünüze bulaşabilir ve gözünüz enfeksiyon kapabilir. Bu nedenle kızarıklık, kaşıntı gibi hastalıklara maruz kalarak görme sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise lensler ile gece uyumamak.  Gözlerde unutulan lensler oldukça tehlikelidir bu yüzden mutlaka çıkartmaya dikkat edelim. Lens reçetelerinin geçerlilik süresi 10 iş günüdür. Numaralı lens kullanan hastalar reçetesiz lens alımı yapamazlar. Lens reçetelerinde gözlük reçetelerinde yer aldığı gibi son kullanma tarihi yer almaktadır ve bu tarih sona erdiğinde tekrar yenilenmesi gerekmektedir. 


Blog Son Eklenenler
Belalı Baş Ağrıları Yaratan Astigmat Nedir?
Astigmatizm , gözün kornea veya merceğinin düzensiz bir şekilde kavisli olması durumunu ifade eden bir göz bozukluğudur. Bu yazımızda sizlere Astigmat hakkında soruların soruları ve cevaplarını derledik. Daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz. 
Mavi Işık Filtreli Gözlük Zararları
Mavi Işık Filtreli Gözlük; bilgisayar, telefon, televizyon gibi uzun süreli kullanımda göze yansıyan mavi ışığın kırılma oranını arttırarak, oluşabilecek sağlık problemlerini ve göz yorgunluğunu azaltarak sağladığı uyku süresini arttırma gibi pek çok etkiye sahiptir.
Sevgililer Gününde Erkek Sevgiliye Hediye Fikirleri
Sevgilier Günü yaklaştığında bir çoğumuzu "ne hediye alsam?" telaşı sarar. Bu durumlarda alınabilecek hediyeleri yazımızda sizler için derledik. Sevgilier gününde alınabilecek hediyeler konusunda fikir almak için yazımızı okuyabilirsizin.
Kadınlara 14 Şubat Hediye Önerileri
Kadınlara 14 Şubat Hediye Önerileri nelerdir? En yaratıcı ve karşınızdaki kişiyi mutlu edebilecek hediyelerden bazılarını nelerdir? 14 Şubatta Kadınlara verilebilecek bazı hediye önerilerini sizler için yazımızda derledik. 
Miyop Nedir? Miyop Belirtileri Nelerdir?
Miyop ile alakalı bu yazımızda; miyop nedir, miyop belirtileri, miyop neden artmakta, miyop tedavisi gibi sıkça sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.
Yılbaşında Güneş Gözlüğü Hediye Alınır mı?
Yılbaşı, her senenin son günü kutlanan ve yeni bir yıla “merhaba” dediğimiz özel bir gün olarak tanımlanabilir. Herkese göre bu tanım kısmen değişse de birçok kişi için pozitif bir güne işaret eder.
Sahne Işıklarına Maruz Kalanlar İçin Gözlük Önerileri
Sahne ışıkları altında çalışan sanatçılar, performans sergileyen aktörler, makyözler, ressamlar veya konser organizatörleri gibi kişiler, yoğun ışıkla dolu bir ortamın içinde uzun süre vakit geçirirler.
Öğrenciler İçin Dinlendirici Gözlük Kullanmanın Faydası Var mı?
Öğrencilere ihtiyaç duyduklarında   dinlendirici gözlük   önerilebilir. Dinlendirici gözlükler hakkında bilgi araştırıyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.
Vitrin Ürünleri
TOMFORD TOMFORD 0979 28A 65 Sunglasses
14.432,00 TL
10.102,00 TL
%30
Discount
Ray-Ban RAY-BAN 2186 12973M 49 Sunglasses
4.273,00 TL
4.273,00 TL
%0
Discount
Ray-Ban RAY-BAN 3703M F03011 51 Sunglasses
5.494,00 TL
5.494,00 TL
%0
Discount
PRADA PRADA 56ZS 10F06B 54 Sunglasses
8.369,00 TL
8.369,00 TL
%0
Discount
PRADA PRADA 17WS VAU2Z1 49 Sunglasses
8.946,00 TL
8.946,00 TL
%0
Discount
PRADA PRADA 17WS 19D01T 49 Sunglasses
8.946,00 TL
8.946,00 TL
%0
Discount
PRADA PRADA 15WS 2AU5Y1 54 Sunglasses
9.235,00 TL
9.235,00 TL
%0
Discount
PRADA PRADA 14WS 1AB5Z1 52 Sunglasses
9.235,00 TL
9.235,00 TL
%0
Discount
PHILIPP PLEIN PHILIPP PLEIN SPP009V 400G 61 Sunglasses
13.140,00 TL
10.512,00 TL
%20
Discount
PERSOL PERSOL 5012ST 8014B1 51 Sunglasses
11.616,00 TL
11.616,00 TL
%0
Discount
KUBORAUM KUBORAUM P8 MG 53 Sunglasses
18.240,00 TL
13.680,00 TL
%25
Discount
GUCCI GUCCI 1170S 001 54 Sunglasses
13.926,00 TL
11.141,00 TL
%20
Discount
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.