SSS

Güneş Gözlüğü

Bu Yılın En Trend Kadın Güneş Gözlüğü Modelleri Hangileri?

Kemikli gözlükler

Renkli çerçeveler

Şeffaf, pudra, beyaz renkli çerçeveler

Bu Yılın En Trend Erkek Güneş Gözlüğü Modelleri Hangileri?

Metal ve kemik materyalinin beraber bulunduğu modeller

Yuvarlak kesimli gözlükler

Sert hatlı modeller

En Sağlıklı Güneş Gözlüğü Özellikleri Nelerdir?

Camlar Ultraviyole ışınlarını bloke etmeli

CE (Conformité Européene) Belgesi olmalı

Gözlük dikey bir çizgiye odaklanmalı

Işık emilim oranı uygun olmalı

Gözlüğün Aynalı Veya Polarize camlı olması ekstra koruma sağlamaz!

Sahte Güneş Gözlüğü takmaktansa hiç takmamak daha iyidir!

Güneş Gözlüğüne Numaralı Cam Takılabilir Mi?

Evet takılabilir. Normal bir güneş gözlüğü seçildikten sonra reçetelenmiş göz numaranıza göre camı değiştirmek mümkündür. Seçilen çerçevenin bombesiz bir model olması sonucun daha naturel ve bütünlüğünün bozulmamış olmasını sağlayacaktır. 

Güneş Gözlüğü Temizliğinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cam tozluyken silinmemeli. Önce yıkanmalı ardından uygun bir bezle kurulanmalı. Camın yapısına uygun üretilmiş solüsyonlar veya temizlik ürünleri kullanılmalı. Kesinlikle kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. 

Güneş Gözlüğü Camı Çizilirse Ne Olur?

Aynı cam onarımı mümkün değildir yeni cam ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Polarize Camın Avantajları Nelerdir?

Avantajları; Karlı yüzeylerde ve su yüzeyinde oluşan parlamaları engellediğinden doğa sporlarında ve açık alan aktivitelerinde kaliteli görüş sağlar. Aracın ön camında ve diğer kısımlarında oluşan parlamaları engellemektedir. Yansımaları azaltırken, göze giren ışık miktarını da azalttığından görüşü netleştirir ve keskinleştirir.

Polarize Camın Dezavantajları Nelerdir?

Dezavantajları ise; LED ve LDC ekranları koyu gösterir. Başımızın ufak bir hareketinde bile cep telefonu ekranı kararır. Koyu cam rengi, yorgun ve uykusuz sürücüler için tehlikeli olabilir. Özellikle güneşin doğduğu ve battığı saatlerde uyku getirdiğinden şikayet edilmektedir.

UV filtreli Güneş Gözlüğü Faydaları Nelerdir?

UV filtresi, gözü güneşin yaydığı zararlı ışınlardan koruyan bir cam filtresidir. 

Optik Gözlük

Gözlük Temizliği Nasıl Yapılır?

Gözlüğünüzü yavaş bir ılık musluk suyu akışı altında durulayın. Her bir cama az miktarda losyonsuz bulaşık yıkama sıvısı uygulayın. Camların ve çerçevenin her iki tarafını birkaç saniye boyunca nazikçe ovalayın. Camların ve çerçevenin her iki tarafını iyice durulayın. Gözlüğü nazikçe sallayarak camlardan suyun çoğunu uzaklaştırın. Camları ve çerçeveyi temiz, lifsiz bir havlu ile dikkatlice kurulayın. 

Numaralı Gözlük Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çerçeveden önce cam kalitesi çok önemli. Camın ışık geçirgenliğine ve UV koruyuculuğu olmasına dikkat edilmeli. Günlük yaşamınıza uygun bir cam seçilmesi önemli noktalardan biridir. Çerçevenin ağır olmaması burunda oluşacak basıncı azaltacağı için burun kemiğindeki kemerleşmeyi engelleyecek bir önlem olacaktır.

Numaralı Gözlüğün Camı Çizilirse Ne Yapılması Gerekir?

Güneş gözlüklerinde olduğu gibi numaralı camlardaki çiziklerin de onarımı mümkün değildir. Tek çözüm reçetelenmiş göz numaranıza göre yeni camla değişiminin sağlanmasıdır.

Dayanıklı Gözlük Nasıl Olmalıdır?

Eğer metal çerçeve kullanılacaksa Titanyum çerçeve, kemikli bir çerçeve kullanılacaksa kesme kemik çerçeve tercih edilmesi dayanıklılık bakımından en doğru seçimler olacaktır. Çerçevenin yaylı olması da ekstra bir dayanıklılık sağlayacaktır.

Lens

Numaralı Lens Kullananlar İçin Renkli Lens Varmı?

Göz sorunları nedeniyle kullanılan numaralı lensler artık teknolojinin daha da ileriye gitmesiyle birlikte numaralı renkli lensler de üretilmektedir.

Hareli Renkli Lens Mi Haresiz Renkli Lens Mi?

Hareli demek, göz çevresindeki siyah belirgin çerçevedir. Hareli lens tercih ettiğinizde göz yapınız olduğundan daha büyük görünecektir. Haresiz lensler ise göz rengini kaplayarak göz renginizin daha net ve yoğun görünmesine yardımcı olur. Koyu göz rengine sahip kişiler belirgin göz rengi için haresiz renkli lens tercih ederek renk skalasından dilediği rengi tercih edebilir.

Lensler Nasıl Numaralandırılır?

Lensler, muayene esnasında belli bir numaralandırma ile yazılabilmektedir. Genel göz muayenesinden ayrı olarak göz numara ölçümü yapılır ve kişinin göz yapısının incelenerek lens kullanmaya uygun olup olmadığı belirlenir. Eğer lens kullanmaya uygunsanız, bu durumda hekiminiz size gerekli reçeteyi yazacaktır.

Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

Lens kabından çıkardığınız lensi avucunuzda birkaç damla lens solüsyonu ile temizleyin. Lensin her iki tarafını işaret parmağınızın etli kısmı ile silin.Lensi duruladıktan sonra kabına yerleştirin. Lens kabındaki solüsyonun yumuşak lens kullanıldığı takdirde en azından lensi örtecek kadar olması gerekir.