fbpx
Asla Bir Gözlük Yetmez

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Yüz şeklinize uygunluğuna, şıklığına, kalitesine, fiyatına… Peki ya cam kalitesi, güneşe karşı koruma gücü, dayanıklılığı? Gözlerinizi güneşten korumak için güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler şunlardır:

UV Koruma

Güneş,  göremediğiniz veya hissetmediğiniz UV ışınımını verir. Küçük dozlarda, D vitamini artırır. Ancak bunların çoğu güneş yanığı ve cilt kanseri gibi sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda gözlerinize zarar verebilir.

Moda aksesuarı olmasının yanı sıra güneş gözlükleri sizi çeşitli ultraviyole ışık formlarından koruyarak, aydınlık koşullarda optik netliğini artırarak gözlerinize zarar gelmesini önler.

Güneş gözlükleri, kar sporları, su sporları ve aydınlık havalarda sürüş gibi aktiviteler sırasında yüksek düzeyde Ultraviyole (UV) ışığına maruz kalan insanlar için önemlidir. Güneş gözlüğü alırken, aranması gereken en önemli şeylerden biri % 100 ultraviyole (UV) korumasıdır. Güneş 93 milyon mil uzakta olmasına rağmen, yaydığı ultraviyole (UV) ışınları, katarakt, makula dejenerasyonu ve kanser de dâhil olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir.

Dikkat etmeniz gereken iki tür UV ışığı vardır:

UVB Işınları

UVB süper yoğundur; güneş yanığı ve kanserin başlıca nedenidir. Gözler için çok tehlikeli olabilir. UVB ışınlarının yıl boyunca yoğunluğu değişir ve yaz aylarında 10 ile 16 saatleri arasında çok daha güçlüdür. Bu, dünyanın eksenel eğiminin güneşe açılı olduğu ve UVB ışınlarının daha odaklanmasına neden olduğu yılın zamanıdır. UVB ışınları yaz aylarında daha yoğun olmasına rağmen, yıl boyunca cildi ve gözleri yakma veya zarar verme kapasitesine sahiptir.

UVA Işınları

UVA, Dünya yüzeyine ulaşan UV radyasyonunun% 95’ini oluşturur. UVA ışınları yıl boyunca yoğunluğu değişmez ve çok daha az yoğun olmalarına rağmen UVB ışınlarından 30-50 kat daha yaygındırlar. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, UVA ışınlarının cilt kanseri gelişimine katkı sağlayabildiği ve belirli katarakt tiplerinin gelişimiyle bağlantılı olduğu gözlemlenmiştir.

Çerçeve Boyutu

Gözlük Ölçüleri

Yeni güneş gözlüklerinizi seçerken ilk bakacağınız şey yüz boyutudur. Güneş gözlüğünün boyutu, yüz boyutunu yakından yansıtmalıdır – küçük çerçeveler daha küçük yüzlerle daha iyi yakışır ve bunun tersi de geçerlidir. Küçük yüzler için büyük boy çerçeveler gölge yapar. Bir çift gözlüğün boyutuna daha spesifik bir bakış için boyutlara bakın. Bu genellikle üç ardışık sayı olarak yazılır: (Göz Ebadı) ​​- (Köprü Ebadı) ​​- (Sap Ebadı).

Göz Büyüklüğü

Bu, bir lensin dış kenarından iç kenarına kadar olan yatay ölçümdür. Tipik genişlikler 40–66 mm’dir.

Köprü Boyutu

Köprü lensler arasındaki mesafedir. Tipik genişlikler 14–24 mm’dir.

Sap Uzunluğu

Bu, kol parçası ya da kulak parçası olarak da bilinen tapınak parçasının uzunluğudur. Tipik uzunluklar 120-150 mm’dir.

Çerçeve Malzemesi

Yeni gözlüklerinizin rahatlığı, güvenliği ve işlevselliğinde çok büyük bir rol oynadığından, amacınıza uygun bir çerçeve malzemesi seçmek çok önemlidir. 

Metal

Metal, ayarlanabilirlik kolaylığı nedeniyle güneş gözlüğü çerçevelerinin imalatında yaygın olarak kullanılan bir malzemedir ve birçok yüz şekli ve çerçeve stiline uyarlanmasını çok kolaylaştırır.

Titanyum

Genellikle üst sınıf güneş gözlüklerinde ve optiklerde bulunan Titanyum çerçeveler darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklıdır, paslanmaz özelliktedir.

Polikarbon

Bu çok yönlü, sert plastik, ciddi darbe dayanımı sağlar ve birçok spor ve güvenlik camında bulunabilir. Dayanıklılıklarına rağmen sert çerçeveler olma eğilimindedirler ve çok esnek değillerdir. Spor yapan çocuklar için polikarbon bir çerçeve iyi bir seçimdir.

Asetat

Asetat plastiğin kendisidir, fakat biraz farklıdır. Standart bir plastik çerçeveye kıyasla, Asetat çerçeveler daha güçlü, daha esnektir ve genellikle daha hafiftir. Asetat çerçeveleri çok çeşitli renk ve dokularda gelebilir.

Plastik

Güneş gözlükleri, Akrilikten Poliüretan’a kadar çok çeşitli plastik çerçevelerden yapılabilir. Plastik çerçeveler genellikle mevcut olan en ucuz çerçevelerdir.

Polikarbon Cam - Optik Cam Karşılaştırması

Cam Malzemesi

Optik Cam

Bozulma olmadan görüş sağlamak için titiz standartlara göre taşlanmış ve parlatılmıştır. Birincil avantajı, yüksek seviyede bozulma ve çizilme direncidir. Ancak olumsuz yönleri, daha pahalı olmaları ve kırılmaları durumunda aktif sporlar için tehlike oluşturabilecek olmalarıdır.

Polikarbon Cam

Sporcular, çerçevesiz gözlük seçiminde bulunanlar için en iyi tercihtir. Polikarbon camlar ışığa ve kırılmaya karşı dayanıklıdır (çizilmeye dayanıklı değildir), yüksek düzeyde optik netlik sunar ve çok güçlü, optik camdan 50 kat daha fazla darbeye dayanıklıdır. Tek dezavantajları, biraz daha düşük bir çizilme direnci ve optik cam veya NXT kadar iyi olmayan optik netlik seviyesidir.

Çerçeve Malzemesi

NXT Poliüretan Cam

Bu lens malzemesi gerçekten çizginin en üstünde. Optik camın tüm faydalarını, tüm polikarbon performans özellikleriyle birleştirmektedir. NXT lensleri, üstün darbe dayanımı, üstün optik netlik ve ultra hafif ağırlık içeren gelişmiş bir polimer malzeme olan Trivex ile yapılmıştır.

Akrilik Camlar

Ucuz bir güneş gözlüğü çözümü için uygundur. Rahat ve moda güneş gözlükleri için ideal bir seçimdir. Akriliklerin birincil dezavantajı, bazı dayanıklılık ve optik netlikten ödün vermenizdir.

Güneş Gözlüklerinde kullanılan cam renk tonları

Camların Renk Tonları ve Kaplamaları

Farklı mercek renkleri, farklı aydınlatma koşullarında merceğin performansına katkıda bulunur. UV korumasının artmasına katkıda bulunmaz. Farklı cam renkleri bir dizi farklı görünüm sağlar ve gözlerinizin değişen ışığa farklı tepki vermesine neden olur; bu da belirli renkleri belirli etkinlikler ve koşullar için daha uygun hale getirir.

Gri yeşil

Bu tonlar renk açısından nötrdür ve renkleri değiştirmeden ışığın yoğunluğunu azaltarak net kontrast sağlar. Bu gruptaki koyu renk tonları, ortalama parlaklık durumlarının biraz üzerinde göz yorgunluğunu azaltırken ve derinlik algısını artırarak parlamayı kesmek için yapılır. Bu camlar sürüş gibi rengin önemli olabileceği aktiviteler için iyidir.

Kahverengi

Kahverengi tonlar ışığın kalitesini arttırır, nötr kahverengi tonları keser ve kullanıcıya kontrast ve derinlik algısını arttırır. Renk bozulmasına neden olabilirler.

Sarı / Altın / Kehribar

Bu lensler mükemmel kontrast ve derinlik algısı sağlar. Mevcut ışığı yükseltebilme yeteneklerinden dolayı orta ila düşük ışık koşullarında iyi çalışırlar. Düşük ışık koşullarında, bulutlu havalarda veya karda kontrastı arttırdıkları için, kayak, snowboard ve diğer kar sporları için idealdir.

Gül / Vermilion

Düşük ışıkta mükemmel görüntü çözünürlüğü sağlar ve kontrastı artırır. Renk yelpazesinin “puslu” mavi ucunu bloke ederek çalışırlar ve çoğu faaliyet için iyi bir seçimdir. Gül renkli camlar, zaman içinde çok az göz yorgunluğuna neden oldukları için uzun süre takılabilir.

Mavi mor

Öncelikle kozmetik giyim için, çok fonksiyonel bir değeri yoktur. Bunun gerçekten işlevsel ve kullanışlı olan mavi veya mor bir kroma kıyasla çok farklı olduğunu unutmayın.

Aynalı veya Flaş Kaplama

Bu, parlak ışığa karşı yüksek duyarlılığı olan insanlar için arzu edilen bazı camların dış yüzeylerine uygulanan yansıtıcı bir filmi ifade eder. Ayrıca, insanların gözbebeklerini görmesini istemiyorsan aynalı camlar idealdir. Camların yüzeyine çarpan ışığın çoğunu yansıtarak parlamayı azaltır. 

Cam Teknolojisi

Polarize Camlar

Işık su, kar, cam, kum veya kaldırım gibi düz yüzeylerden yansıdığında, o yüzeye dik olarak yansıtılır. Bu yansıtıcı parlama çok yoğundur ve artan göz tahrişine, göz yorgunluğuna ve bazı durumlarda sınırlı görmeye neden olma potansiyeline sahiptir. Polarize lensler, yatay olarak hizalanmış polarize mikro kristaller kullanarak, tüm dikey ışığı engeller ve gözlerinizi bu parlamadan korur. Polarize camlar özellikle yüksek dereceli yansıtıcı parlama olan yerlerde su sporları, bisiklete binme ve sürüş için uygundur, ancak ek UV koruması sunmazlar.

Fotokromik

Fotokromik mercekler, sizi daha geniş bir koşulda korumak için otomatik olarak cam rengini ayarlar. Bu lensler aydınlık günlerde daha fazla koyulaşır (daha fazla ışığı engellemek için) ve koşullar daha karanlık hale geldiğinde ise daha açık olur. Birkaç uyarı: Fotokromik işlem hemen gerçekleşmez ve soğuk koşullarda işlem daha uzun sürer.

Degrade Camlar

Degrade lensler aşağıdan yukarıya doğru koyulaşır, böylece lensin üstü en karanlık olur. Bu lensler sürüş için iyidir, çünkü gözlerinizi tepeden gelen güneş ışığına karşı korurlar ve merceğin alt yarısından daha fazla ışığın girmesi sağlanır.