fbpx
Asla Bir Gözlük Yetmez

Sporcu Gözlüğü Kullanmanın Önemi

Sporcu Gözlükleri

Amerika’nın Körlüğünü Önleme 2015 raporuna göre, yıllık olarak acil acil serviste bakım gerektiren 31.000’den fazla sporla ilgili göz yaralanması meydana geliyor. Özel doktor muayenehanelerinde tedavi edilen yaralanmalar dâhil edildiyse, gerçek sayı muhtemelen çok daha fazladır. Raporda, sporun göze çarpan en önemli göz yaralanmaları Basketbol, ​​Su ve Havuz Aktiviteleri, Silahlar ve Beyzbol / Softbol olduğunu gösteriyor.

Spora katılımın artmaya devam etmesi ve yeni “ekstrem sporlar” popülerliğinin artmasıyla birlikte, göz yaralanması yaşayan sporcuların sayısında önemli bir artış potansiyeli bulunmaktadır.Okul yarışmacıları özellikle atletik becerilerinden bu yana göz yaralanmalarına eğilimlidir (el-göz koordinasyonu) Ancak, denge, reaksiyon süresi ve hızı hala gelişmektedir, ancak, çoğu durumda, sporla ilgili göz yaralanmalarının en az% 90’ı, koruyucu spor gözlüklerin doğru kullanımıyla önlenebilir.

Çocuğunuz İçin Doğru Spor Koruyucu Gözlük Seçmek İçin İpuçları

Koruyucu gözlük takanlar daha çok sporcularda görüldüğü için, çocukların nefret ettiği eski gözlükler ve maskeler güncelliğini yitirmeye başladı. Koruyucu gözlük takanlar sadece sporu ciddiye aldıklarını anlatmakla kalmazlar, aynı zamanda performansı da arttırırlar. Ancak, dünyadaki en iyi teçhizat bile takılmazsa hiçbir işe yaramaz, bu yüzden genç sporcunuzun gözlükleri nasıl kullanmasını sağlıyorsunuz? 

Darbeye Dayanıklı Spor Gözlüklerini Seçin

Tüm spor gözlükleri aynı değildir. Oyuncu test edilmiş spor gözlüklerini, dayanıklılığı yüksek çerçeveler ve polikarbon lenslerle karşılamak darbe direncini artıracaktır. Gözlükte, kavrama, rahatlık ve uzun süreli koruma sağlar. Gözlük malzemesi oyun sırasında esneklik, kavrama ve rahatlık sağlar, bantlar ve hem çerçevelerin hem de gözlüklerin havalandırılması gözlüklerimizi maksimum performans için burun üzerinde sabit tutar. Geniş ürün yelpazesi çok çeşitli reçetelere uygundur veya reçetesiz olarak da kullanılabilir.

Göz yaralanmaları, her yıl çocuklar tarafından tahmin edilen 100.000 doktor ziyaretini (çoğu spor ile ilgili) açıklar ve ABD’deki çocuklarda körlüğün önde gelen nedenidir. Bu yaralanmaların% 90’ı koruyucu gözlükle önlenebilir. doğru koruyucu gözlük seçimine başlamak için sporcunun kullanacağı çerçevenin etki derecesi ile başlamak gerekir.

Spor için En İyi Donanımı Seçin

Toplar, raketler, sopalar veya herhangi bir uçan cisim, olası göz yaralanmasının yanı sıra eller ve parmakların yüze ya da göze temas ettiğini gösterir. Ancak farklı etkinlikler farklı tehlikeler ortaya çıkarır, bu nedenle bazı sporlar diğerlerinden farklı gözlükler gerektirir. Çeşitli spor dallarına uygun gözlükler hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın .

Avcılık, Balıkçılık, Yürüyüş, Golf, Tenis, Atletizm ve Bisiklet

Bunların hepsi uçan cisimler nedeniyle yaralanma riski düşüktür, ancak herhangi bir dış mekan aktivitesi güneş ışığından kaynaklanan uzun süreli görme riski taşır. Katılımcılar, çizilmeye ve buğu önleyici kaplamalara sahip polarize lenslerle performans güneş gözlüğü takmalıdır. Kayakçı ve snowboard yapanlar, polarize, ayna kaplı merceklerle kayak gözlüğü veya saran güneş gözlüklerini seçmelidir.

Futbol, ​​Basketbol ve Voleybol

Yüzündeki bir top kesinlikle acıtabilir, ancak spordaki gözler için büyük risk başka bir oyuncu tarafından dürtülüyor. Salon sporları için delikleri olan buğu önleyici gözlükler, çizilmez kaplamalar en iyi seçimlerdir.

Su Sporları

Yüzücüler ve dalgıçlar sporlarına uygun özel gözlük ve maskelere sahiptir. Su topu oyuncuları ve su kayakçılarının parmaklara ve uçan cisimlere karşı korunmak için polikarbon gözlüklere ihtiyacı vardır.

Diğer sporlar

Futbolcuların kasklarına bağlı polikarbon yüz kalkanları bulunmalıdır. Paintball oyuncularının tam yüz kasklarına ihtiyacı var. Eskrimcilerin kendine özgü tel örgü maskeleri vardır. Boksörler ve çoğu dövüş sanatçısı korunmasız olarak savaşır, bu nedenle beyin ve diğer yaralanmalarla birlikte, kornea sıyrıkları ve retina dekolmanı risklidir. Düzenli göz muayeneleri esastır.

Çocuğunuzun spor gözlüğünü ne kadar dikkatli seçerseniz seçin, rahat olmazsa takmazlar. Gözlükler kayarsa veya düzgün oturmazsa, taktıkları koruma bile koruyamaz. Aynısı, büyüdükleri gözlük için de geçerlidir.

Zayıf uyum da performansı etkileyebilir. Periferik görme tehlikeye girebilir ve reçeteler değişebilir. Her mevsim başında çocuğunuzun spor gözlüğünün uygun olup olmadığını kontrol edin. Düzgün oturduklarından ve dolgu malzemelerinin rahatça oturduğundan emin olun. Gözlerin lenslerde hem dikey hem de yatay olarak merkezlendiğinden emin olun. Keskin, net bir vizyonda iyi performans için önemlidir, bu nedenle reçetelerin güncel olduğundan emin olun.

Aktif Oyun için Optimum Lens Renk Tonları ve Kaplamaları

Doğru çerçeveye sahip olduktan sonra, mercek tonları ve polikarbon kaplamalar merceğinizde göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktördür. Özellikle bir koruyucu gözlük taktıysanız , merceği korumak ve aktif kullanım sırasında parlamayı en aza indirmek için mercek üzerine buğu önleyici kaplama ve çizilmez sert kaplama ile yansıma önleyici kaplama uyguladığınızdan emin olun .

ÖZKAN OPTİK’te, tüm spor koruyucu çerçevelerimizde önerdiğimiz Optifog özel buğu önleyici kaplama sunuyoruz. Dışarıda bir spor yapıyorsanız , güneş ışığına bağlı olarak gerektiğinde UV’den korunma için bir renk tonu veya hatta karanlıktan aydınlığa değişecek bir fotokromik mercek düşünebilirsiniz .

ÖZKAN OPTİK, çocuklarda spor göz yaralanmalarını önlemeyi ve tam çerçeve ve lens koruması sağlamayı taahhüt eder. Genç sporcunuza en uygun stili bulmak için sizleri mağazamıza bekliyoruz.