gecmisolsunturkiye.jpg (82 KB)
Выберите сортировку

Mavi Işık Filtreli Gözlükler

 

Mavi ışık korumalı gözlük çeşitleri hemen her gün kullanılan cep telefonu, bilgisayar, tablet ekranları gibi dijital cihazların oluşturduğu mavi ışıkların filtrelenmesini sağlar. Camları numarasız olan bu gözlükler bilgisayar gözlüğü olarak da nitelendirilir.

 

Mavi Işık Nedir?

 

Gözde yer alan retina, ışığın elektrik sinyallerine dönüşmesinde etkilidir. Mavi ışık teknolojik cihazların ekranlarında yer alan bir ışık türüdür. Elektronik aletlerin dışında güneş içerisinde de mavi ışık yer alabilir. Mavi ışıkların iyi ve kötü özellikleri bulunur. Bilgisayar, telefon ve tabletten aldığınız mavi ışık zararlıdır. Güneşte yer alan mavi ışık ise yararlı kategorisinde değerlendirilir.

 

Teknolojik ürünlerde bulunan mavi ışığın enerji düzeyi çok yüksektir. Bu sebeple, mavi ışık koruma gözlüğü kullanılması tavsiye edilir. Ekrandaki dalga boylarının uzun olmaması yayılan mavi ışığın ciddi boyutlarda zarar verici olmasına yol açabilir. Mavi ışığın zararları kısa vadeli veya uzun vadeli olarak ortaya çıkabilir. Zararı en düşük seviyelere indirebilmek için mavi ekran gözlüğü kullanılabilir. Optik gözlükler ve güneş gözlükleri ile dikkat çeken Özkan Optik güvencesiyle bu gözlüklere erişebilmeniz mümkündür.

 

Mavi Işık Korumalı Gözlük Nedir?

 

Mavi camlı gözlük çeşitleri her gün kullandığınız teknolojik cihazlardan ve diğer yapay ışık kaynaklarından doğrudan gözünüze gelen mavi ışığı filtreler. Ekran koruyucu gözlük olarak nitelendirilen mavi ışık korumalı gözlükler gözlerinizi koruyabilecek özel tasarıma sahiptir. Numarasız olan gözlüklerin cam kısımları aynı zamanda filtre olarak güneş gözlükleri ve numaralı gözlüklere uygulanabilir.

 

Mavi ışık filtreli gözlükler dijital ekranlardan gözünüze gelebilecek mavi ışığın belirli oranlarda filtrelenmesini sağlar. Mavi ışığın göz sağlığınıza olası zararlarını indiren bilgisayar ışığından koruyan gözlük modelleri ilgi çekici şık tasarımlarıyla da ön plana çıkar.

 

Mavi Işık Korumalı Gözlük İşe Yarıyor mu?

 

Mavi ışık engelleyici gözlük modelleri spesifik olan bir segmentin ya da ışık dalga boyu aralığının iletimini engelleyerek filtreleme işlemini gerçekleştirir. Mavi ışık engelleme gözlüğü aynı zamanda uyku düzeni ve genel sağlığınızı etkileyebilecek ritim döngüsünün bozulmasının önlenmesine destek verir. Ancak mavi ışık korumalı dinlendirici gözlük çeşitlerinden verimli sonuçlar elde edebilmek için marka güvencesine dikkat edilmelidir. Bu noktada Özkan Optik tercih edilebilir.

 

Mavi Işık Korumalı Gözlük Zararlı mı?

 

Mavi ışık gözlüklerinin gözünüze zarar vermesi mümkün değildir. Tam tersi retinaya ulaşması durumunda çeşitli problemler yaşatabilecek mavi ışığın filtrelenmesi göz sağlığınız açısından avantaj elde edebilmenizi sağlar. Doğru ürünlerin seçilmesi herhangi bir sağlık problemi yaşanmaması adına önemlidir.

 

Mavi Işık Filtreli Gözlük Ne Zaman Kullanılır?

 

Mavi ışık kaynaklarının negatif etkilerinden zarar görmemek için dilediğiniz farklı zaman dilimlerinde mavi ışık filtreli gözlük kullanabilirsiniz. Mavi ışık filtreli gözlüklerin özellikle akşam saatlerinde daha yoğun şekilde kullanıldığı bilinir. Akşam saatlerinde mavi ışıklar göze doğrudan gelebildiği için gözlüğün önemi ortaya çıkar. Mavi ışık koruma özellikleriyle dikkat çeken gözlükler modaya uyumlu tasarımlarıyla stilinize de uyum sağlar.

 

Mavi Işık Gözlüklerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Mavi ışık gözlüklerinin doğrudan dalga boyutlarına uygun olarak üretilmiş olması önemlidir. Bu sebeple, yeni bir gözlük satın alacağınız zaman gözlüğün ortalama olarak en az 450 nanometre dalga boyutunu filtreleyebilecek özelliklere sahip olduğundan emin olmalısınız. Sertifikalı olan ürünleri tercih etmeniz daha sağlıklı ve uzun süreli kullanım imkanı elde edilebilmesi için önemlidir.

 

Mavi Işık Korumalı Gözlük Reçetesiz Alınır mı?

 

Mavi ışık korumalı gözlükler numarasız olduklarından dolayı tıbbi kategoride değerlendirilmezler. Böylelikle reçetesiz olarak satın alınabilmeleri mümkün hale gelir. Mavi ışık filtresini güneş gözlükleri ile kullanabilmeniz mümkündür.

Prepared by  T-Soft E-Commerce.