fbpx
Asla Bir Gözlük Yetmez

Gözlük temizlemenin en doğru yolu nedir?

Daha iyi bir görüş için gözlüklerin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir. Doğru ve düzenli temizlik hem daha net bir görüntü sağlar hem de gözlüğünüzün ömrünü uzatır. Gözlük camlarınızı evde ve dışarıdayken hızlı ve kolay bir şekilde temizleyebilir siniz.

Çerçeve Malzemesi

En iyi görme için en önemli temizlik ipucu

Genelde ne kadar son çare olarak kullanılsalar da, kâğıt mendiller veya gömlek kolları kesinlikle en iyi çözüm değildir. Kıyafet parçaları ve kâğıt mendiller genelde gözlük camları üzerinde toz veya kir parçacıkları bırakır ve bu durum gözle görünmeyen çiziklere yol açar. Bu durum ileri seviyelerde gözlük camlarının kalitesini düşürür ve görmenizde sorun yaşatır. Kusur yalnızca kozmetik bir sıkıntı gibi görünse de, ışık mikro incelikteki çiziklerden saçılır ve böylece gözü rahatsız eder. Bu durum genellikle yeni bir gözlük almanıza neden olur.

miyopi

Gözlüğünüzün uygun şekilde temizlenmesi için ne yapılmalı?

Aşağıdaki kural hem evdeyken gözlüklerinizin detaylı temizliği hem de dışarıdayken hızlı ancak etkin bir temizlik için geçerlidir: öncelikle iri kir parçacıklarını çıkarmak için bir mikro fiber bez veya katlanmış bir gözlük camı temizleme bezi ile hafifçe ovalayarak başlamanız gerekir.

1. Hızlı temizlik

Gözlük camlarınızı hızlı bir şekilde temizlemeniz gerekiyorsa, lütfen gömlek kolunuzu, eşarbınızı vb. kullanmayı düşünmeyin. Evde değilken gözlük camlarınız temizlemek için, gözlükçünüzden temin edeceğiniz gözlük temizleme mendili ile silebilirsiniz. Gözlük beziniz yok ise basit bir mikrofiber bez ile de bu temizliği yapabilirsiniz. Bezi biraz nemlendirdikten sonra temizlemek daha iyidir.

2. Detaylı temizlik

Birçok kişi gözlüklerini temizlemek için musluğun altına tutar. Bu, profesyonel temizlik maddelerini kullanmaktan daha fazla çaba gerektirir ancak kesinlikle istenen etkiye sahiptir. Ancak temizliğe başlamadan önce köpük oluşana kadar ellerinize pH seviyesi nötr olan bir yıkama sıvısından bir kaç damla damlatın ve ardından bunu gözlük camlarına uygulayın. Daha sonra gözlük camlarını ılık suyun altında durulayın ve hafifçe mikro fiber bezle kurulayın.

3. Ultrasonik temizleyici ile özel bakım

Gözlükçünüz tarafından ultrasonik temizleyicilerin kullanılması, baştan sona, uygun temizlik için en iyi garantinizdir. Bu, kiri çıkarmanın en nazik ve en etkili yoludur.