Astigmatizm ( Bulanık veya Bozuk Görüntü )

Astigmatizm ( Bulanık veya Bozuk Görüntü )

Astigmatizm Nedir?

Astigmatizm miyopi, hipermetropi ve prespiyopi gibi gözün kırma kusurlarından biri olarak kabul edilir. Korneanın ovalliğinin bozularak normalden eğri ve kabarık olması sonucu gelen ışınların değişik odak noktaları oluşmaktadır. Hem yakını hem uzağı görmekte sorun yaşar. Bu durumda sadece bulanık görmeye neden olmakla kalmaz aynı zamanda çarpık ve kırık görmeye neden olur.

Erken yaşlarda ortaya çıkmış ve fark edilmemişse, tıpkı diğer kırma kusurlarında olduğu gibi göz tembelliği ‘ne neden olabilir.

Astigmatizmin Belirtileri Nelerdir?

Birçok insanda hafif düzeyde astigmat vardır. Hafif düzeyde astigmat hiçbir belirti vermeyebilir ancak derece yükseldikçe bulanık görme ve gözleri kısma gibi belirtiler verir. Bazı araştırmalar migren ve astigmatizm arasında bir bağ olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Başlıca belirtileri;

Baş ağrısı,

Göz çevresinde ağrı,

Çift görme,

Bulanık görüş,

Göz yorgunluğu,

Okumada zorluk

Astigmatizmin Nedenleri Nelerdir?

Genellikle genetiktir.  Kornea ovaldir bu nedenle göze gelen ışık odaklanmaz ve bulanık görüntü meydana gelir. Astigmatizm genellikle miyopi veya hipermetropi ile birlikte olmaktadır.

Astigmatizmin Tipleri Nelerdir?

Düzenli ( Regüler ) Astigmat

Düzenli astigmat çoğunlukla genetik etkenlerden ortaya çıkar. Lens veya kornea yapısından kaynaklanan bir durumdur.

Görüntü retinanın önüne düşüyorsa miyop astigmat, retinanın arkasına düşüyorsa hipermetrop astigmat, görüntünün bir kısmı retinanın önüne bir kısmı arkasına düşüyorsa mix astigmat olarak isimlendirilir.

Düzenli astigmatlar genelde gözlük ve lens ile net görüş elde edebilir.

Düzensiz ( İrregüler ) Astigmat

Genel olarak kornea yaralanması sonucunda oluşur.

Düzensiz astigmat yalnızca lens ile net görüş elde edilir.

astigmat-goz

Astigmatizmin Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Göz doktorunun muayene testleri sonucuna göre bir reçete yazılır. Bu reçeteye göre bir gözlük temin edilerek daha net bir görüş elde edilir. Ayrıca gözlük tedavisinin yanı sıra Torik yumuşak kontakt lens ve Gaz geçirgen sert kontakt lens de tercih edilebilir. Ancak oldukça titiz ve dikkatli bir şekilde kullanım gerektirmektedir.

Son noktada kesin teşhis ve tedavi yöntemlerini muayene olacağınız göz doktorunuz belirleyecektir.